Příklady pomoci

Zde najdete příklady oddílové pomoci krajině.

TOM Dakoti Česká Lípa se vydal na malý puťák a zároveň "odpracoval" půldenní brigádu v jedlém lese poblíž Kozlů. Dakoti vytrhávali ostružiny a bodláky ze zarostlé louky, přemisťovali posekané větve a stromy. Za odměnu si opekli buřty na ohni a přespali na odlehlé louce uprostřed lesa. Majitel lesa má v plánu louku zvelebit, aby se na ni dalo tábořit, vysadit více jedlých stromů a upravit koryto pramene, možná dokonce vytvořit rybník. Ještě je tu spousta práce, ale jsme rádi, že jsme mohli přiložit ruce k dílu a pomoci tomuto zajímavému projektu.

 

TOM Magneti z Kamenického Šenova vyrazil v rámci akce 72 hodin vyměňovat a opravovat oplůtky malých tisů proti zvěři. Spolupracovali s Lesy ČR (lesní správou Rumburk).

 

TOM Chippewa navštívil farmáře Ondru, kterému v žilách koluje také oddílová krev. Tomíci sázeli stromky, pleli, řezali nálety a na statku pomáhali i jinak.


 

TOM Trilobit a TOM Maracaibo se vrhli na na stavbu krmítek, ale i na montáž hnízdních budek. Seznámili se se zimním přikrmováním ptáků, navrhli vlastní krmítka, které společně postavily. Zvláštní pozornost byla věnována i materiálu, ze kterého krmítka mohou být vyrobena, aby ptáci nebyli vystaveni nebezpečí.

 

Tomící z Třince podnikli i poznávací a badatelský výlet, při kterém společně se zapálenými  učiteli biologie zkoumali vstavače, kuňky, červenáčky a další druhy.

 

TOM Robinsoni z Poděbrad se spojil s ekocentrem Huslík, které pečuje o louky a nově vybudované tůně. Tomíci pomáhají pravidelně na jaře a na podzim s čištěním břehů od náletů. Díky nim pak nepadá tolik listí na hladinu. Olše nestíní na hladinu a mohou se tam vyhřívat důležité živočichové. Vítr může čeřit hladinu. Jiné tůně v okolí zase částečně zastíněné zůstávají. 

 

TOM Skřítci obnovoval pruhové značení přírodních památek, spolu s městskými lesy Plzeň vysazovali stromky.

 

TOM Orion Hlučín pečují o okolí základny Bobrovníky, i ti nejmladší tomíci vysazují stromky a vylepšují mladý porost v blízkosti chaty, instalují ochranné kůly proti oděru stromků srnci a vyvazují nestabilní kmínky.

 

TOM Kadao (motýlí louka)

 

TOM Stopaři z Jirkova se vrhl na úpravu okolí své klubovny. Jirkovští kromě stavby barokní pece na chleba začali sbírat dešťovou vodu do sudu, založili oddílový kompost, monitorují počasí důmyslnou meteostanicí, mají jezírko a osázeli pestře prostor před klubovnou, takže nyní mohou pozorovat přírodní pochody opravdu na dlani. 



 

TOM Hraboši a jistě mnoho dalších oddílů průběžně vysazuje stromy a keře na tábořištích, tak aby nejen dodávaly kýžený stín, ale také druhově dobře doplňovaly krajinu.


Máte i vy zkušenost nebo nápad, jak oddíly mohou pomáhat krajině? Dejte vědět na anezka@a-tom.cz a můžeme tuto sekci rozšířit.